HİKAYEMİZ

  JWK HOME  
The Jacquard Weaving Kayhan Kayacan, Unique Textile Designer

          Dünyayı Hayaller Değiştirir… Benimde Bir Hayalim Vardı!

 

        İçim ve ruhum kabuğumu mu doldurmuyor? Kabuğum içime büyük mü geliyor? Tasarımcı ve zanaatkar olabilmek bu olsa gerek. 80’li yıllarda Beyoğlu’nda doğup büyümek ve İMÇ’ de (İstanbul Manifaturacılar Çarşısı) tekstilci bir babanın oğlu olmak buralara gelmemdeki en büyük etken olsa gerek.

 

          Kendimi küçük bir çocukken bir şeyleri kırıp döktükten sonra nasıl yapmışlar bunu diye yarattığım enkazı incelerken hatırlıyorum. Liseye kadar ders notlarım hiç iyi olmadı. Yaşıtlarım karneleri ile takdir ve sevgi kazanırken ben kırık notların hüsranını yaşardım. Ama asla kendimi eksik görmedim. Benim takdiri ve aferini topladığım şeyler daha farklıydı. Sürekli bir şeyler yapma hevesim, envai çeşit malzemeden yeni bir şeyler yapma çabam hiç azımsanmayacak boyuttaydı. On yaşında bir çocukken üstüne çıkıp oturacak kadar sağlam olan ve yağlı boyalara atık malzeme ekleyerek yaptığım tablolarım, boyumun yarısına gelen okuduğum okulun maketi, 2020’li yıllarda moda olarak gördüğüm uçuk kıyafetleri doksanların sonlarında tasarlayıp, insanların beğenilerinde alışılmamışa olan şaşkınlığı yaratma ve bakışlarına yansıyan cevapsızlığı görmek sürekli beni heyecanlandırmıştır. Ama eksik bir şeyler vardı. “Ben kimim?” ve “Ne yapmak istiyorum?” sorularının cevapları… Belirli bir kategoride yoğunlaşarak cevapları bulduğumu düşünüyorum.

            Lise yıllarıma kadar moda tasarımı olarak odaklandığım gelecek hayallerim tekstil dokuma lisesine gitmekle bambaşka bir boyuta geçmiş oldu. Sınıfta kalmaya ramak kalarak bitirdiğim ilk ve ortaokulu, lisede aldığım takdir ve dereceler seviyesine taşıyınca  “İşte budur!” demiştim. 2000 yılı itibari ile başladığım tekstil dokuma sektörüne daha lisedeyken büyük firmalara tasarladığım tasarımlar ile girmiş oldum. 

 

            Okul hayatım boyunca sınıf arkadaşlarımın yaptığı çalışmaların iki-üç misli zor tasarımları yarı zamanda tamamlamaya çalışma hırsıma her seferinde bir olimpiyat yarışçısı gibi zafer kazanma ilkesi de eklenince bu durum bana ileride büyük firmaların tercih edeceği bir tasarımcı olma fırsatı verdi. Çalıştığım firmalarla katıldığımız fuar ve yarışmalarda birçok uluslararası ödüller ve dereceler aldık. Askerlik görevim sonrası yurt dışında uzun yıllar tasarımcı olarak çalıştığım firmanın, hedeflerin ve planların iki katı satış ve üretim potansiyeline taşıyan tasarımlar yaparak kendi tecrübelerime pazarlama stratejisini de eklemiş oldum. AVM’lerde gezerken tekstil firmalarının mağazalarında yaptığım kumaşlardan üretilmiş ürünleri görmek çok gurur verici olmuştur hep.

 

               Bunca başarıya rağmen hala bir şeyler eksikti içimde…

 

            20 yıl boyunca dünya markası olan firmalara kumaş tasarımları yaptım ancak hala  kendimi yeterince ifade edemiyordum. Cesaretimi toparlayarak “Neden ben de bir marka olmayayım?” dedim ve kendi yaptığım kumaşlardan ev tekstili ürünleri üretmeye karar verdim. 2017 yılında Paris fuarında sektörde sözü geçen bir müşteri çalıştığım firmaya gelerek benim tasarladığım ve benim tasarlamadığım ürünleri çok rahatlıkla ayırt edebilecek kadar kimliklendirmesi ve üstüne de  "This is what I call Kayhan's jacquard weavings" diyerek tasarımlarımı nitelemesi, markamın Kayhan’ın Jakarlı Kumaşları olarak (The Jacquard Weaving Kayhan) belirlenmesinin müsebbibidir.

 

            Peki ben şimdi ne yapacaktım…?

“İnsanlar neyi sever ve neye ihtiyaç duyar?” sorusuyla başladım. Sektörüm belliydi: kumaş ve ev tekstili. Bu sektörde ilk yapmam gereken piyasada bulunmayan veya firmaların, benimle çalışırken maliyetlerden dolayı üretmedikleri ama gerçekten göz alıcı tasarımlarımı hayata geçirmekti. Büyük firmalar yüksek maliyetli ürünleri toplu satış politikasından dolayı üretemiyor. Piyasadaki böyle bir açığı “Butik Üretici” olarak  giderebilirdim.

 

            Ev tekstilinde insanlar alışveriş yaparken giyim markalarındaki gibi uçsuz bucaksız ürün çeşitliliğini bulamıyorlar. Örneğin; çok kaliteli bir pamuktan üretilmiş olmasına rağmen, doğal elyaf içermeyen, bir sürü kimyasal materyaller bulunduran ürünler var.  Doğal, sade ve basit ürünler bulmak çok zor olduğu için birilerinin bunları yapıp çoğaltması ve herkesin ulaşabileceği şekle getirmesi gerekiyordu. ‘İşte bunları ben yapacağım!’ dedim. Farklı sektörlerin ürettiği tekstil yüzeylerini üretildiği amaçlar dışına çıkartarak ev tekstili ürünleri ile kombine etmeye başladım ve ilk deri, yün, ipek ve pamuk karışımı yatak örtülerimi bin bir güçlükle çıkartmayı başardım. Yaptığım bu ürünleri ilk tercih edenler, yurt dışı müşterileri oldu. Devamında ise farkındalık ve bilinirlik oluştukça yurt içinden de talepler almaya başladım.

 

            Yukarıda saydığım sebeplerden dolayıdır ki mağazamda göreceğiniz ürünler ile ev tekstil modasını daha pratik yaratıcı ve kullanışlı hale getirebilmek için çabalıyorum. Ürünlerimin %85’inde sürdürülebilir özelliklere sahip materyaller kullanıyorum.

            JWK HOME’da; mümkün olduğunca baskılı ve boyalı/desenli üretilmiş ürünlerden kaçınarak ağırlıklı jakarlı makineler ile dokunmuş desenlere sahip butik kumaşlarla, eşi benzeri zor bulunacak, evinizin hangi köşesine ne amaçlı alırsanız alın kesinlikle dikkat çekecek, kendini fark ettirecek bir ürün mutlaka bulacaksınız.

              Sevgi ve Mutluluk ile  Kullanmanız Dileğimdir.

              Kayhan Kayacan